0462 411 06 06

Sosyal Medyada Biz}

Anne Baba Benim İçin Oku

Anne Baba Benim İçin Oku

EN ÖNEMLİ İDDİAMIZ

ÇOCUĞUNUZUN OYUN ARKADAŞI OLMAK

Halen oyun oynayabiliyor musunuz?

Buna EVET diyebiliyorsanız, bizi anlayabilirsiniz.

Peki çocuğunuz sabah kalktığı andan yatana kadar geçen süreçte yani ortalama 8.00-21.00 saatleri arası kaç saat oyun oynuyorsunuz ve birlikte vakit geçiriyorsunuz? Sorumu tekrar soruyorum. Başka hiçbir şeyle veya işle meşgul değilken çocuğunuzla geçirdiğiniz süre ne kadar? Farklı cevaplar duyar gibiyim.

Biz çocuklarımızla sabah minik kalpler kreş kapısından girip akşam çıkana kadar ilgileniyor ve oyun oynuyor olacağız. Hem de başka hiçbir şeyle meşgul olmadan. Hem de aman dökersin, yapma, kesme, kirletme, koşma, konuşma demeden. MİNİK KALPLER ailesi olarak biliyoruz ki “OYUN ÇOCUĞUN İŞİDİR”. Amacımız çocuklara oyun

oynamayı öğretmek değildir. Oyun çocukluğun her yerde ve her zaman olan tek merkez aktivitesidir. Çocukların ne, nasıl oynanacağını öğrenmeye ihtiyacı vardır ne de oynamak zorunda bırakılmaya. Onların ihtiyacı olan uygun oyun ortamları ve oyun arkadaşlarıdır.

Oyun, çocuğun yaşama hazırlanmasında ön hazırlık evresidir. 0-6 yaş döneminin, çocuğun bireysel kimliğinin oluştuğu dönem olduğu düşünülürse, bu KRİTİK DÖNEM`de doğru oyun, oyuncak ve eğitsel oyun etkinliklerinin önemi tartışılmaz. OYUN;

. Çocuğun dil gelişimini destekler. Oyun esnasında çocuk, duygu, düşünce ve yapmak istediklerini paylaşma

. Çocukta kavram gelişimini sağlar. Oyun ve oyuncak, kavramların zıtlık, benzerlik, büyüklük, küçüklük gibi özeliklerini algılamasını kolaylaştırır.

. Çocukta kavram gelişimini sağlar. Oyun ve oyuncak, kavramların zıtlık, benzerlik, büyüklük, küçüklük gibi özeliklerini algılamasını kolaylaştırır.

. Oyun, çocukların kimsenin onlara öğretemeyeceği şeyleri öğrenme yoludur. Bu onların kendilerini uzayın, zamanın, eşyaların, hayvanların, yapıların, ve insanların gerçek dünyasına yönlendirmek için yaptıkları bir araştırma şeklidir.

. Oyun, çocuğun yaratıcı düşünme ve kendini ifade etme becerisini geliştirir.

. Oyun, çocuğun çevresini keşfetmesini sağlar. Çevresinde olup bitenler konusunda haberdar olur. Özellikle uygun tasarlanmış ev ya da okul ortamı çocuğun çevreye uyumunu kolaylaştırır.

. Oyun, özgüvenini ve başarı duygusunu destekler.

. Oyun, çocuğun kas gelişimini destekler. Hareket koordinasyonunu ve dengede durmasını sağlar.

. Oyun, çocuğu sosyalleştirir. Arkadaş grubunda olması, ya da sosyal yaşamı simgeleyen oyuncaklarla oynamak, çocuğun sosyal gelişimini sağlar.

. Oyun çocuk için bir iletişim ve duygu aktarım aracıdır. Oyun yoluyla duygularını ifade eder ve hatta olumsuz negatif duygularını uygun yolla boşaltır.

HAYDİ OYUN OYNAMAYA…

01 Kasım 2017
666 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN